Kendime Notlar

sıradan insanın en sıradan hali

“Beğen” Sayısı Nasıl Artar: Eczacıbaşı Topluluğu Sayfası

Bir arkadaşımdan davet geldi. “Falanca Filanca sana Ara Güler’in dünyasına davet uygulamasından bir istek gönderdi.” bildirimini aldım. İşin içinde Ara Güler olunca tabi ki açtım.  Şöyle bir ekrana düştüm:

Metni okurken rahatsızlığım başladı. Ama sonucu görmek için devam ettim. Önce beni “Eczacıbaşı Topluluğu” sayfasını beğenmeye zorladı. Neyse, beğendim; maksat sonunu görmek. Sonra aynı sayfaya düştüm, “oradan katılmak başvur” ile uygulamayı da kabul ettim. Sonra bu ekran çıktı.

Ne diyordu en başta: en çok davetiyesi kabul edilen 20 kişiye kitap gönderilecek. Son tarih nedir? Bilmiyoruz. (edit)Bir yorumda gördüm sonradan baktığımda 9 Ocak 2012 imiş.

Peki tüm bunlar ne için? Daha fazla BEĞEN toplamak için. Değer mi? Valla koskoca Eczacıbaşı Topluluğu’nun sadece çalışanları, aileleri beğense zaten 50 bini bulurdu. Henüz 15 bini bile bulmamış. Sadece nicel bir mesele bu. Herhalde yöneticiye bir başarı gösterme yöntemi olsa gerek. “Bakın şu kadarcık günde binlerce yeni beğeni kazandık” demek için. “Ne harika bir sosyal medya pazarlaması yaptık, dünya alem görsün.” demek için. “Peki bu beğeniler ne işe yarayacak kuzum” diye bir soran çıkar muhakkak.

Haa şöyle yapsalar anlardım. Bir Ara Güler sayfası oluşturursun. Kampanyanı buradan yürütürsün ve bir şekilde bu sayfanın beğenenleri içinde kampanya yaparsın. Ama bu daha çok arkadaş beğendir, seni ihya edeyim tarzında olmaz. Kitabı tanıtmış olursun, Ara Güler’e saygı göstermiş olursun vs vs. Yakışık değil. Edebiyle, adabıyla olmalı. Ağırlığı olmalı. Son tüketiciye çerez satmıyorsun, “Fan Page” oluşturmuyorsun.

Ekran görüntülerini aldım, uygulamayı kaldırdım, sayfayı da beğenmekten vazgeçtim tabiki nihayetinde.

Tamamen Ara Güler sevgimden ötürü de bu yazıyı yazmış oldum; başka kampanyası olsa bildirimden ötürü en fazla bakıp geçerdim ki o bile zor.


2 thoughts on ““Beğen” Sayısı Nasıl Artar: Eczacıbaşı Topluluğu Sayfası”

 1. Adsız

  Sayın Cangül,

  Eczacıbaşı Topluluğu’nun kuruluşları, markaları, sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgilendirici yayınlarımızı sürdürdüğümüz Facebook ve Twitter sayfalarımızda takipçilerimizle iletişimimizi mümkün olduğu kadar interaktif tutabilmek amacıyla dönemsel olarak, Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinden çeşitli ödüller içeren (İstanbul Modern, İKSV festivallerine davetiyeler vb.) yarışmalar da yapıyoruz. “Ara Güler’in dünyasına davet” uygulamamızla da, Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Serisi’nin yeni yayını “Ara Güler” retrospektif kitabını ilgilenen takipçilerimize ulaştırıyoruz. Beğeniyle izlenen bu yarışmalarımızı, takipçilerimizle interaktif iletişimimizin önemli unsurları olarak değerlendiriyoruz.

  “Ara Güler’in dünyasına davet” uygulamamızın bitiş tarihi, Katılım ve Gizlilik Koşulları sayfasında yer alıyor. Ancak uygulama içerisinde daha görünür bir yere taşınması konusundaki geri bildiriminiz için teşekkür ediyor, bu iyileştirmeyi gerçekleştireceğimizi paylaşmak istiyoruz.

  Saygılarımızla,

  Eczacıbaşı Holding
  Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Koordinatörlüğü

  Reply

 2. caner Post author

  Böyle bir beklentim, isteğim olmamasına rağmen kısa sürede grup bünyesinde okunması ve bir geri dönüş olmasına sevindim. Umarım doğru kitlesine de ulaşır.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*